search slide
search slide
pages bottom

Dieta Atkinsa

Dieta Atkinsa jest inna od wszystkich diet. Zazwyczaj zostajemy zachęceni do tego, aby zrezygnować z tłustych potraw, a więc odmówić wszystkim kuszącym jajecznicom na bekonom, szynkom, kiełbasom, kurczakom, wątróbkom, hamburgerom… Tymczasem dieta Atkinsa mówi o tym, że wcale nie trzeba z nich zrezygnować. Mało tego – wszystkie te przysmaki, które wymieniłem przed chwilą, znajdują się w dietetycznym jadłospisie proponowanym przez twórcę diety. Gdzie więc tkwi sekret? Dieta Atkinsa zakłada, że podczas jej stosowania nie powinno się spożywać węglowodanów. A więc to cukry stają się źródłem całego zła, które powoduje u ludzi tycie. I zdaniem autora diety, jedzenie tłuszczów wcale nie powinno być zabronione. Sekret tkwi także w tym, że należy odpowiednio te tłuszcze przyjmować, to znaczy w taki sposób, by nasz organizm dobrze radził sobie z ich przyswajaniem.

Autorem tej diety jest kardiolog z wieloletnim doświadczeniem. Jest więc mało prawdopodobne, by proponował coś, co zupełnie nie ma żadnego naukowego potwierdzenia. Już wiele lat temu opublikował książkę, w której opisał tę dietę, a ona stała się bestsellerem na długie miesiące, sprzedając się w dziesięciu milionach egzemplarzy. Do dziś jest jedną z najbardziej popularnych diet w USA, a jej popularność stale rośnie w Europie i Azji. W ramach tej diety powinno się zjadać duże ilości tłuszczy łączonych z białkami. Jednak nie jest to dieta cud. Ten sposób odchudzania ma także wielu przeciwników. Co zarzucają oni diecie Atkinsa? Okazuje się, że lista ta nie jest wcale taka krótka.

Najbardziej należy się jednak skupić na podstawowych zarzutach. Środowiska lekarskie zarzucają, że dieta ta stosowana przez dłuższy czas może być tragiczna w skutkach dla naszego zdrowia. Powoduje ona wiele chorób, takich jak miażdżyca czy choroba nerek. Dlaczego? Zjadanie dużej ilości tłuszczów powoduje wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Co więc na to odpowiada kardiolog? Przecież jest to osoba, która dobrze powinna znać układ krążenia człowieka. Doktor Atkins twierdzi, że jest to jedynie okres przejściowy, przez który organizm musi się przyzwyczaić do nowego sposobu żywienia.

Comments are closed.