search slide
search slide
pages bottom

Dieta DASH

Dieta dash przez wielu nazywana jest najzdrowszą dietą na świecie. Od lat naukowcy zastanawiają się nad tym, jak się odżywiać by żyć długo i zdrowo. W tym celu rozpoczęli wyszukiwanie takich produktów, które pomogą (swoim składem) w walce z wieloma popularnymi chorobami, takimi jak cukrzyca czy nadciśnienie. Okazuje się, że ta droga poszukiwań jest naprawdę skuteczna. Kilka lat temu opracowali metodę DASH, która ich zdaniem spełnia te założenia. Jej wpływ na ciśnienie krwi jest nieoceniony, stąd ta dieta jest szczególnie korzystna dla osób chcących schudnąć, a jednocześnie cierpiących na nadciśnienie spowodowane różnymi czynnikami, być może nawet właśnie nadwagą.

To na pewno nie jest dieta głodowa. DASH zakłada regularne odżywianie się, nawet sześć razy dziennie, ale przy użyciu zdrowych produktów. Stworzyli więc listę produktów spożywczych podzielonych na osiem grup, które można łączyć w dowolnej konfiguracji. Niezwykle istotne jest także spożywanie dużej ilości płynów i maksymalne ograniczenie soli i mocnej kawy. Duże spożycie wody mineralnej może pomóc w uzdrowieniu ciała. Nie od dziś wiadomo, że duża ilość wypitej wody oczyszcza organizm z toksyn. Przykładowa porcja jedzenia w diecie DASH to kromka pełnoziarnistego chleba, 3 łyżki muesli wielozbożowego lub pół szklanki ugotowanego ryżu czy kaszy. Dodatkowo w tym samym czasie je się porcje warzyw i owoców, a także chudy nabiał.

Kluczowe są jednak takie produkty, które odróżniają tę dietę od innych. Zalecane jest jedzenie ryb morskich, które dostarczają kwasy tłuszczowe omega-3, a także orzechy i nasiona, które zwalczają zły cholesterol. Jest to również jedna z nielicznych diet, która umożliwia spożycie czekolady (gorzkiej), a także miodu. Ważne jest to, że w tej diecie nie rezygnuje się z konkretnych składników, typu węglowodany czy tłuszcze. Dzięki temu można zapobiec efektowi jo-jo. Niezwykle istotne jest także to, że dieta przez to, że jest prosta w stosowaniu, staje się dla nas bardzo naturalna – i wytrwanie w niej nie jest dla nas wcale trudnością. To bardzo rozsądna dieta dla ludzi, którzy szanują swoje zdrowie.

Comments are closed.