search slide
search slide
pages bottom

Dieta lekkostrawna

Dieta lekkostrawna, nazywana czasami łatwostrawną, stosowana jest najczęściej w przypadkach różnego rodzaju chorób lub stanów przejściowych po chorobach. Często ma ona miejsce w okresie rekonwalescencji po pobycie szpitalnym. To ważne, aby zadbać o siebie po cięższych zabiegach czy operacjach. Odpowiedni tryb żywieniowy może korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie, dzięki czemu powrót to pełnej sprawności będzie łatwiejszy, a my sami będziemy mieli więcej siły do tego, by dalej funkcjonować. Nie bagatelizujmy więc kwestii jedzenia. Powinniśmy zadbać o to, by nasz organizm mógł poradzić sobie z tym, co my mu zaserwujemy. Dieta lekkostrawna jest więc dobrym sposobem na to, by dojść do pełni zdrowia. Wskazana jest ona również dla osób, które z powodu choroby zmuszone są do długiego pobytu w łóżku. Organizm człowieka nie potrzebuje wtedy tak wiele energii, jak w czasie normalnej sprawności.

Dieta lekkostrawna opiera się ograniczeniu spożycia błonnika, który wstępuje w grubych kaszach, ciemnym pieczywie, owocach i warzywach. O wiele lepsze w tych sytuacjach dla zdrowia pacjentów są soki wyciśnięte z nich. Musimy pamiętać, że błonnik często czai się w skórce zjadanych owoców. Dlatego też sok pozwala nam na spożycie esencji tego, co w owocu jest nam najpotrzebniejsze. Równie niekorzystne dla naszego organizmu są takie produkty, jak chałwa, czekolada, kakao, fasola, groch, soja, korniszony, bób, a także tłuste mięsa, jajka i sery żółte. Należy spożywać 4-5 niewielkich posiłków dziennie, ważne jest natomiast, by codziennie podawać je o tych samych godzinach.

Przykładowymi potrawami, którymi można się żywić, zajmiemy się za chwilę. Jako przykłady śniadania przygotowane są dwa typy. Do picia: kawa zbożowa, do jedzenia: chuda szynka, pomidory, czerstwe tosty. Drugm typem jest – do picia: herbata z mlekiem, do jedzenia: przecier, czerstwe pieczywo i polędwica. Na drugie śniadanie dobrze zjeść coś lżejszego, jak zsiadłe mleko, kompot, pieczywo, jogurt czy owoce. Na obiad zjeść można czerwony barszcz na jabłkach, rybę w folii, ziemniaki z wody, zupę pomidorową z drobnym makaronem, czy też bitkę wołową. Na podwieczorek powinniśmy się zadowolić kisielem mleczno-waniliowym czy też musem z jabłek. Na kolację można zjeść rybną galaretę, cytrynę, surówkę z marchewki, leniwe pierożki, szpinak, a do picia – herbatę.

Comments are closed.