search slide
search slide
pages bottom

Dieta Yin Yang

Dieta Yin Yang to dieta pochodząca z tradycji chińskiej. Yin i Yang symbolizują charakter osoby. Typy Yin i Yang są zupełnymi przeciwieństwami. Yin to osoba spokojna, powolna, refleksyjna. Często towarzyszy jej uczucie zimna. Wiąże się to również ze zbyt niskim ciśnieniem lub niedokrwistością. Tłuszcz u tych osób odkłada się najczęściej na biodrach, udach i pośladkach. Osoba typu Yang jest towarzyska, serdeczna, energiczna, ma dobry apetyt. Tycie jest szczególne widoczne na twarzy i szyi oraz na brzuchu. Zdarzają się jej zaparcia, bóle głowy i brzucha. Zależnie od tego, czy jestes Yin i Yang przewidziane są dla Ciebie inne diety.

Yin na śniadanie je dania energetyczne, takie jak płatki śniadaniowe, pełnoziarniste tosty z serem. Kilka razy w tygodniu można pozwolić sobie także na garść orzechów albo jajko na twardo. Na drugie śniadanie przewidziane są owoce, winogrona, wiśnie, jabłka czy banany. Można je zastąpić kawą z chudym mlekiem. Na obiad przewidziane jest kilka różnych potraw. Może to być łosoś, duszona wołowina, kurczak pieczony, ryba w soli, spaghetti czy omlet ze szparagami. Na podwieczorem zalecane jest zjedzenie słodkich owoców (banan, melon) lub soków owocowych. Na kolację należy zjeść zupy z warzyw lub warzywa na gorąco (brokuły, marchewki, gorszek, kapusta, bakłażan).

Yang powinna jeść naśniadanie owoce i pić herbatę z cytryną. Ewentualnie dopuszczone są także musy owocowe (np. z gruszek, jabłek czy arbuza). Na drugie śniadanie najepiej zjeść nabiał (np. chudy jogurt, ciepły napój, tosty z chudym serem). Na obiad mile widziany jest kurczak z brokułami, Frutti di mare, smażony dorsz, duszony królik czy sałatka fasolowa. Na podwieczorek zaleca się zjedzenie orzechów i kwaśnych owoców (jabłka, mandarynki). Na kolacje powinno się unikać tłuzczów, a więc jeść pure z warzyw. Absolutnie nie powinno się jeść pożywienia przetwarzanego i przerabianego, żadnych przetwarzanych zbóż (biały chleb jest zakazany!). Nie wolno pić alkoholu, ani kawy. Równie mocno zakazane są tłuste mięsa.

Comments are closed.