search slide
search slide
pages bottom

Zumba na start!

W niemal każdym klubie fitness możemy znaleźć zajęcia z zumby. Zastanawiasz się co to jest? Skąd jej popularność? Czy każdy może ją ćwiczyć? Znamy odpowiedzi na nurtujące cię pytania.

Pierwsze pytanie nastręczające każdemu problemów to kwestia, czym naprawdę jest zumba? Jedni określiliby ją jako sport, wszak jest to wysiłek fizyczny. Inni jako taniec, przecież przysparza sporo rozrywki, a tak naprawdę… Zumba to fuzja tańca i aerobiku. Inspirowana jest latynoskimi rytmami i gorrrącymi krokami tanecznymi. Stworzył ją w latach dziewięćdziesiątych kolumbijski choreograf Albert “Beto” Perez. Sławę zyskała po 2001 roku, gdy Perez przeniósł się do Stanów Zjednoczonych i razem z dwoma innymi choreografami nagrał film instruktażowy do ćwiczeń zumby. Minęła dekada, a zumba stała się popularna również w Polsce.

 

Skąd u nas?

W Polsce kluby oferujące zajęcia zumby zaczęły pojawiać się już kilka lat temu, jednak ostatnimi czasy święci ona największe tryumfy. Instruktorzy zapewniają, że jest to nowość, która nie odejdzie szybko do lamusa. Po raz pierwszy mamy bowiem do czynienia nie tylko z zajęciami, po których mamy lepszą sylwetkę czy kondycję, ale także znakomite samopoczucie, ponieważ zumba to przede wszystkim dobra zabawa.

Jak to jest możliwe?

Zajęcia nie opierają się na drakońskich ćwiczeniach i skomplikowanych układach choreograficznych, za którymi, np. na aerobiku, przeważnie nadążają nieliczni w grupie. Tutaj wszystko podporządkowane jest muzyce – w czasie zajęć możemy ćwiczyć ruchy salsy, flamenco, tańca brzucha, cha-chy, twista, rumby, hip-hopu, elementy sztuk walki i wiele innych. Co ciekawe, wcale nie musimy mieć partnera do tańca! Zadaniem instruktora jest, aby kroki były proste, ale nie oznacza to wcale, że mniej widoczne są efekty w postaci gubienia kilogramów. Tracimy je, dobrze się bawiąc.

Dla kogo?

Zajęcia zumby gromadzą osoby w każdym wieku – nie jest niczym dziwnym widok kilkuletnich dzieci lub osób starszych. Ponieważ kroki są łatwe, a tempo nie jest zabójcze – radę da sobie każdy. Już na pierwszych zajęciach, zamiast zapamiętywać choreografię, po prostu możesz się bawić w rytm muzyki. W tym tkwi cała tajemnica sukcesu zumby – zamiana treningu w zabawę.

Za ile?

Cena zajęć zumby porównywalna jest do kosztów aerobiki w fitness klubie. Za karnet na cztery zajęcia (raz w tygodniu) zapłacimy średnio 50 zł, karnet na osiem zajęć (dwa razy w tygodniu) to koszt ok. 80-90 zł, a za pojedyncze zajęcia zapłacimy (poza karnetem) ok. 15-20 zł. Oczywiście koszt w różnych miastach może być różny.

Leave a Reply