Współczesny świat jest niezwykle zanieczyszczony. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że wszystko, co nas otacza, zostało w jakiś sposób przeinaczone, zmodyfikowane, że znajduje się w tym coś, co nie powstało wraz ze światem, a jest jedynie wymyślone przez człowieka. I te przedmioty wokół nas epatują wszystkim tym, co dla naszego organizmu jest wrogie i toksyczne. Gdy człowiek wymyślał nowe substancje, które w jakiś sposób rewolucjonizowały przemysł, nie miał pojęcia o konsekwencjach, które pojawić się miały za dziesiątki lat. Dziś natomiast ciężko jest znaleźć cokolwiek, co nie byłoby skażone działalnością człowieka. A to z kolei przekłada się na nasze zdrowie. Spożywamy produkty, które często w naszej opinii są zdrowe, tymczasem jest to nieprawda. Twórcy diety antyestrogenowej podkreślają, że źródłem dolegliwości takich jak nadwaga czy otyłość jest nadmiar estrogenów, które trafiają do organizmu człowieka właśnie z zanieczyszczonego otoczenia.

I tak – szkodliwe okazuje się nie tylko to, co jemy, ale nawet to, co znajduję się wokół nas. Estrogeny obecne są w płytach pcv, z których zbudowane są nasze domy, zabawkach, którymi bawią się nasze dzieci, pastach do zębów, które przecież służą nam do utrzymania higieny, kosmetykach, lakierach do paznokci o sprejach, które przecież mają nam służyć do tego, by nasz wygląd był atrakcyjniejszy. To wszystko to przykłady przedmiotów z naszego otoczenia, które szkodliwie wpływają na nasz organizm od zewnątrz. Od wewnątrz natomiast źle wpływają na nas spożyte produkty, takie jak mięsa, produkty sojowe, a nawet – woda pitna! Właśnie z tej przyczyny u kobiet tłuszcz często odkłada się w biodrach i okolicach brzucha.

Dieta antyestrogenowa przygotowana jest właśnie po to, by walczyć z zanieczyszczeniami, które dostają się do naszego organizmu. Należy jeść świeże owoce i warzywa, koniecznie z upraw ekologicznych. Równie mocno powinniśmy dbać o to, by inne produkty, które spożywamy, były dla nas bezpieczne, np. jaja i ryby powinny pochodzić z ekologicznych upraw / łowisk, gdzie karmione są nieprzetworzoną żywnością, a produktami naturalnymi. Później do diety włączyć można oliwki, słonecznik, orzechy, oliwę. To będzie początek do tego, by zmienić nasze przyzwyczajenia na całe życie. Starajmy się jeść już wyłącznie ekologiczną żywność.