Stres towarzyszy człowiekowi od zarania czasów. Strach przed zimnem, głodem czy dzikimi zwierzętami był naturalną reakcją, ostrzeżeniem i bodźcem do obrony. Na poziomie walki o byt był niezbędnym elementem naszej psychiki. Gdyby ludzie nie posiadali tego uczucia zginęli by na początku swojego rozwoju. Jesteśmy bowiem istotami bardzo bezbronnymi- bez kłów, pazurów i siły jaką posiadają dzikie zwierzęta.

Strach i miłość to dwa przeciwstawne uczucia, które wzajemnie się wykluczają, tworząc całą gamę odczuć niejednokrotnie nie przypominające pierwowzoru.

Tak częste uczucia smutku czy gniewu są odmianą strachu, a radość pojawia się tam gdzie jest miłość. Gdyby cały umysł był przepełniony uczuciem miłości ,to destrukcyjny i nieuzasadniony niebezpieczeństwem strach nie istniałby. Wszystko co nie jest miłością działa w naszym życiu niekorzystnie i powoduje cierpienie, niedostatek, negatywne myśli itd.

Umiejętność kochania prawdziwą, pełną miłością bezwarunkową odmieniłaby świat w miejsce podobne do raju. Myślę, że trudno na razie osiągnąć stan, w którym o wszystkim decyduje miłość, dlatego warto podpierać się wieloma technikami i prawami rządzącymi świadomym myśleniem, aby pomimo niedoskonałości zamierzony cel mógł być osiągnięty chociaż częściowo.

Myśli niezależnie czy świadome, czy głęboko ukryte zawsze są twórcze.

To one tworzą istniejącą rzeczywistość . W każdej chwili wysyłamy mnóstwo różnorodnych poglądów, często ze sobą sprzecznych. Natomiast z całej zbieraniny tych informacji realizuje się nieoczekiwana przyszłość. Wielokrotnie nawet uważamy, że akurat tych zdarzeń nie można znaleźć w naszej wyobraźni, czy poglądach i pragnieniach.

Jeśli bez konkretnego planu i zamysłu, wrzucamy różne kolory i mieszamy je razem, nie otrzymamy barwnego obrazu tylko burą plamę. Podobnie jest z życiem pełnym różnych sugestii, myśli, wypowiedzianych słów, podejmowanych działań, które ciągle na nasze życzenie z podanego materiału wycinają taką rzeczywistość

jaką mogą zrealizować z tego co dostają. Myśl jest pierwotna i sprawcza, niezależnie czy w to wierzymy, czy nie. Wszystko ma początek w naszym umyśle i dzięki temu każda zmiana również rozpoczyna się i kończy w aktualnych poglądach.