W części pierwszej skupimy się na warzywach, które w oszałamiającym tempie sprawią, że Twoje ciało uwolni się od niszczących go toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.

  1. Cebula – Jej głównym walorem jest to, że bardzo skutecznie oczyszcza Twój organizm pasożytów i toksycznych związków metali, dzięki temu, że zawiera w sobie przeciwutleniacz (kwercetynę), kwas foliowy, fosfor, wapń, potas, beta-karoten. Dodatkowo w znaczny sposób obniży Twój cholesterol we krwi. Oczywiście najlepiej działa spożywana na surowo.
  2. Kapusta – szczególnie kiszona, jest źródłem licznych przeciwutleniaczy, minerałów, siarki i witamin, które usprawniają pracę wątroby czyszczącej organizm z substancji toksycznych. Dzięki błonnikowi, który zawiera, w świetny sposób pobudza Twoje jelita do pracy, a dzięki zawartych w niej probiotykom wzbogaca Twój układ pokarmowy w dobre bakterie, które regulują wypróżnienia i poprawiają trawienie. Również sok z kiszonej kapusty świetnie działa na Twój organizm.
  3. Seler – Jest bogatym źródłem błonnika, odkwasza, oczyszcza Twój organizm oraz posiada właściwości antyoksydacyjne. Usuwa kwas moczowy, którego nadmierna ilość odkłada się w stawach w postaci kryształów, prowadząc do ich zniszczenia. Dodatkowo świetnie pobudza przemianę materii. Jednym słowem jest Twoim sprzymierzeńcem w walce z nieregularnym wypróżnianiem.
  4. Burak – Odkwasza i oczyszcza. Zawiera w sobie kwas foliowy, witaminę C, żelazo, fosfor, wapno, potas, magnes, mangan, betaninę, które mają właściwości antyoksydacyjne, likwidują kamienie nerkowe, odtruwają wątrobę, jelita, pęcherzyk żółciowy, nerki i likwidują kamienie nerkowe. Dzięki ich działaniu Twój organizm w bardziej skuteczny i szybki sposób pozbywa się toksyn oraz resztek pokarmowych zalegających w jelitach. Najlepsze efekty można zauważyć podczas spożywania soku z buraków, jednak bardzo dobrze jest również jeść je w postaci surówek, lub sałatek.
  5. Czosnek – Naturalny antybiotyk dobry na wszystko. Skutecznie pozbędziesz się z nim bakterii, drożdży, będziesz skutecznie walczył z problemami grzybicznymi. Bardzo ważną zaletą jest to, że chroni czerwone i białe krwinki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi powodowanymi przez metale takie jak kadm, ołów, rtęć, które są usuwane z krwioobiegu. Oczywiście najlepiej spożywać go na surowo.
  6. Pomidor – Wspomaga produkcję soków trawiennych. Dodatkowo zawiera w sobie dużo potasu, który zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie.
  7. Ogórek – Rozrzedza mocz i przyśpiesza jego wydalanie. Dodatkowo dzięki dużej zawartości wody świetnie nawadnia nasz organizm.
  8. Brokuł i kiełek – Dzięki dużej ilości antyoksydantów, pomagają Twojej wątrobie w przekształcaniu toksyn w substancje, które organizm może wydalić. Również wspomagają system trawienny, więc nie może ich nie zabraknąć w Twojej diecie. Tzw. Sulforafan, który zawierają brokuły i kiełki powoduje wzrost enzymów mających udział w eliminowaniu zanieczyszczeń pochodzących z pożywienia, powietrza i wody. Dzięki substancji, która zawierają (glutation), wspomagają usuwanie niepotrzebnych związków azotowych i neutralizują pestycydy. Ciekawostka: Glutation, jest też główną substancją detoksykującą na poziomie komórek i płynów międzykomórkowych.

Które warzywo jest najlepsze w Twoim przypadku? Wszystko zależy od tego jaki chcesz osiągnąć finalny efekt. Powodzenia w oczyszczaniu organizmu!